Leasing samochodu elektrycznego dla osób prywatnych: poradnik krok po kroku

    Chcesz zacząć korzystać z zalet aut elektrycznych: dynamicznych, mało awaryjnych, tanich w eksploatacji i przyjaznych środowisku? Jeśli na przeszkodzie stoi brak odpowiednio dużych oszczędności na Twoim koncie, skorzystaj z innej opcji. Leasing samochodów elektrycznych jest rozwiązaniem również dla osób prywatnych, nie tylko dla firm. Sprawdź, jak możesz korzystać z auta w takim modelu.

    Jakie auto elektryczne w leasingu?

    Auta elektryczne to już nie tylko popularne Tesle – takie modele ma w swojej ofercie coraz więcej producentów. Pojawiają się one również w ofertach leasingodawców. Zanim zaczniesz szukać samochodu elektrycznego dla siebie, zastanów się:

    • do czego będziesz go wykorzystywać: ile osób będzie nim podróżować, czy będziesz jeździć po mieście, czy poza miastem, czy będziesz przewozić w nim większe bagaże;
    • jakie dodatkowe wyposażenie może Ci się przydać – np. urządzenia związane z bezpieczeństwem, ułatwiające parkowanie itp. (kamery cofania, rejestratory jazdy, czujniki parkowania);
    • jakiego zasięgu potrzebujesz – poszczególne rodzaje samochodów są wyposażone w akumulatory o różnej pojemności, a to przekłada się na czas jazdy na jednym ładowaniu – jeśli w Twojej okolicy nie ma wielu stacji ładowania, lepiej wybrać model z akumulatorem o większej pojemności.

    Jakie koszty ponoszą leasingobiorcy – osoby prywatne?

    Leasing samochodów osobowych dla osób prywatnych rządzi się podobnymi zasadami do tych obowiązujących w leasingu dla firm. Użytkownik korzysta z pojazdu, płacąc w zamian comiesięczne raty leasingowe. Po zakończeniu okresu leasingowania ma możliwość wykupu samochodu – cena jest podawana na początku, przy podpisywaniu umowy.

    Warto pamiętać, że choć auto pozostaje przez cały czas własnością leasingodawcy, to koszty związane z jego eksploatacją ponosi leasingobiorca. Dotyczy to np. przeglądów, napraw, wymiany opon. Możesz też spotkać się z ofertami leasingu, w których wykupuje się dodatkowe pakiety pokrywające niektóre koszty eksploatacyjne.

    Jak przeanalizować umowę leasingową dla osób prywatnych?

    Umowę leasingową dla osób prywatnych zawiera się na kilka lat. To duża odpowiedzialność – i właśnie dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie zamieszczone w dokumencie zapisy. Gdy zamierzasz leasingować samochód elektryczny, przy podpisywaniu umowy szczególną uwagę zwróć na:

    • warunki wykupu samochodu – w umowie powinna zostać zamieszczona kwota wykupu;
    • czas trwania umowy – sprawdź, czy okres leasingowania odpowiada Twoim potrzebom, a także to, czy klient firmy leasingowej jest zobowiązany do przedłużenia umowy;
    • limit przebiegu – niektórzy leasingodawcy zastrzegają, że w ramach leasingu można przejechać samochodem określoną liczbę kilometrów – sprawdź, czy jest tak w Twoim przypadku i upewnij się, że limit nie będzie dla Ciebie zbyt dużym ograniczeniem;
    • wysokość wkładu własnego – pod tym względem klienci mają pewną dowolność – im więcej zapłacisz na początku, tym niższa może być rata leasingowa lub tym krótszy okres leasingowania.